wtorek, 9 czerwca 2009

Kąpiele w ziołach - kąpiele lecznicze .

Wybierając zdrowotne kąpiele ziołowe nie myślimy o kąpieli pod prysznicem, chociaż zabieg ostrymi strumieniami wodny, np. tzw. bicze wodne cieszą się dużym powodzeniem w ośrodkach SPA czy sanatoriach. Bardzo przyjemne i zastępujące w pewnym stopniu masaż są także bicze wodne na basenach rekreacyjnych opadające ostrym strumieniem z góry lub bijące z podłogi basenu pod wodą. My jednak skupimy tym co dotyczy tego czym są kąpiele lecznicze i kąpiele ziołowe, które powinny odbywać się w wannie, w ciepłej wodzie.

Co dzieje się z ciałem zanurzonym w ciepłej wodzie w wannie?
Kąpiel w wannie daje możliwość, żeby za pośrednictwem skóry następowała wymiana między ciałem osoby kąpiącej się i wodą oraz substancjami rozpuszczonymi lub zawieszonymi w wodzie ( w postaci zawiesiny). Z ciała wydalony zostaje podczas kąpieli w wannie chlorek sodu (sól kuchenna), wapń, fosfor, kwas mlekowy, substancje powstałe z rozpadu białek. Z kolei w drugą stronę, ciało zanurzone w kąpieli pobiera poprzez skórę, składniki, które są mu potrzebne, samo je rozpoznaje, nie można przez skórę nic wcisnąć "na siłę". Kąpiąc się w ziołach oferujemy naszej skórze różne substancje, ale skóra pobiera tylko to, co jest jej potrzebne.
Sam proces wchłaniania i wydalania podczas kąpieli zależy od temperatury wody, składników mineralnych, ciśnienia hydrostatycznego, składników aktywnych ziół rozpuszczonych w wodzie i czasu trwania kąpieli. Dlatego warto wykorzystać różne pożyteczne rośliny i dodać je do kąpieli.
Przed zastosowaniem kąpieli leczniczych czy ziołowych należy zawsze zasięgnąć porady lekarza. Przeciwwskazaniem do stosowania ciepłych kąpieli są:
choroby serca, gruźlica płuc, nadczynność tarczycy, wrzody, ostre stany dny moczanowej (podagry), silne osłabienie,

Proponuję ciekawe kąpiele SPA na lato:

K
ąpiele przeciw poceniu się ciała:
1.Skład ziół do kąpieli: ziele koniczyny, koszyczki rumianku, liście szałwii, kora dębu, kłącza tataraku, kwiat lipy. Przed kąpielą zioła gotować pod pokrywką 20 min. przecedzić i odwar wlać do wanny, czas kąpieli 15 - 20 min
2Skład ziół do kąpieli: .kora dębu, liście orzecha włoskiego, liście mięty, przygotować kąpiel j.w.
3. Skład ziół do kąpieli: tylko kora dębu, przygotować podobnie jak wyżej.
4. Skład ziół do kąþieli: kwiat lipy ziele macierzanki piaskowej, kwiat ślazu dzikiego, koszyczki rumianku, przygotować kąpiel j.w.
Polecam przed kąpielą lub ew. także po kąpieli całe ciało umyć żelem do higieny intymnej Vivetia

Kąpiele do stóp na nadmierną potliwość
1. Skład ziół do kąpieli: kora wierzby, kora dębu, ziele hyzopu lekarskiego, liście orzecha włoskiego, liście szałwii (zioła podgrzać w naczyniu z wodą do wrzenia pozostawić na 30 min do naciągnięcia, odcedzić, wlać do wanny),
2. Skład ziół do kąpieli: liście szałwii, liście orzecha włoskiego, ziele hyzopu lekarskiego, przygotować kąpiel j.w.
3.Skład ziół do kąpieli: ziele bukwicy, kora wierzby, liść mięty, liście szałwii, przygotować kąpiel j.w.
4. Skład ziół do kąpieli: kłącza rdestu wężownika, kora wierzby, kora kasztanowca, ziele skrzypu polnego, przygotować kąpiel j.w.
Stopy po kąpieli najlepiej posmarować kremem do stóp zapobiegającym poceniu i powstawaniu infekcji. Kosmetyki po takiej kąpieli uzupełnia zabieg.

Kąpiele oczyszczające na upały:

Przygotowujemy napar z 3 dużych łyżek liści mięty i dwóch dużych łyżek rozmarynu, wlej do wanny z ciepłą wodą. Do kąpieli wyciśnij sok z 4 cytryn. Kąpiel odświeża, przywraca kwaśny odczyn skóry, działa oczyszczająco i chłodząco.
Po kąpieli w upalne dni czy podczas opalania na plaży nawilżaj skórę mgłą do ciała.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz