niedziela, 30 października 2011

Dereniówka na polowanie i na wolne rodniki.


Dereniówka na polowanie i na wolne rodniki.
Dereniówka to stary szlachecki trunek. Dereń rósł w lasach i ogrodach.Dereniówkę myśliwi zabierali ze sobą na polowania. Zapewniała wieczną młodość. Dopiero niedawno dowiedziono, że jest jednym z najlepszych środków niszczących wolne rodniki. 

Nalewka z derenia była od lat symbolem bogatego, wygodnego, szlacheckiego życia. Przez wiele lat zapomniana w ostatnio powraca do łask nie tylko ze względu na swoje walory smakowe i lecznicze. Dereń rośnie w wielu parkach i ogrodach po prostu jako roślina ozdobna. Pięknie kwitnie przed wypuszczeniem liści (nie należy mylić go z forsycją), potem pięknie się zieleni a od początku września do pierwszych mrozów upiększa swoje otoczenie małymi czerwonymi i ciemnoczerwonymi, może nawet bordowymi owocami i kolorowymi liśćmi.
Owoce derenia to coś między niedużą śliwką z wiśnią. Czerwone są jeszcze nie dojrzałe i cierpkie, ale gdy dojrzeją stają się bardzo smaczne, słodkie i soczyste, chociaż mają mało miąższu i stosunkowo dużą pestkę.
Najlepsze są te, które już opadają, zbiera się je z ziemi, są naprawdę dojrzałe i mają barwę ciemno bordową. Są smaczne na surowo, można robić z nich ciekawe przetwory, marmolady, dżemy, można je kisić jak ogórki lub przyprawić jak oliwki.
Jednak królową przetworów jest nalewka z owoców derenia. Kiedyś robiło się też nalewki zdrowotne z kwiatów derenia, ale o tym w poście o wartościachzdrowotnych derenia.

PRZEPIS NA NALEWKĘ Z DERENIA ( Cornus mas)
Można robić nalewkę na dwa główne sposoby:
 • najpierw zalać alkoholem a potem dorabiać syrop z cukru i mieszać oba zlane płyny,
 • najpierw zasypać cukrem, zlać syrop, zalać jeszcze raz już alkoholem i też wymieszać oba zlane płyny.

Ja wolę tą drugą metodę, wtedy nalewka jest łagodniejsza, mam wrażenie, że alkohol nie tłumi smaku i aromatu nadmiarem %. 
Przygotuj:
 • 1 kg owoców derenia,
 • filiżankę czarnych jagód (suszone, mrożone lub z dżemu) dla smaku i koloru,
 • 1 kg cukru,
 • 1 ltr 70% spirytusu najwyższej jakości.

Zebrane owoce derenia obmyj pod bieżącą wodą. Nie wydłubuj pestek bo niewiele Ci zostanie, a w przypadku derenia pestki nie psują smaku nalewki. Pamiętaj jednak, żeby poprzekłuwać owoce drewnianą wykałaczką (owoce derenia nie powinny być traktowane metalowymi przedmiotami ze względu na możliwość utraty wartości odżywczych). Do przygotowanego dużego słoja wkładamy owoce derenia przesypując je cukrem, zakręcamy słoik i zaklejamy go z wierzchu folią spożywczą. Odstawiamy na okno. Po 4-6 tygodniach zlewamy wytworzony syrop i chowamy go do lodówki (żeby nie fermentował, można też do niego od razu dodać alkohol, żeby zapobiec powstawaniu dzikich drożdży). Owoce z których zlaliśmy sok, w słoju zalewamy tym razem alkoholem odstawiamy na kolejny miesiąc. Po miesiącu zlewamy płyn i mieszamy z wcześniej schowanym do lodówki syropem. Najsmaczniejsza dereniówka powinna mieć moc nie więcej niż 25%. Możesz zrobić nawet do 50%, ale bardziej będzie czuć alkohol niż smak i aromat derenia. W ten sposób przygotowany płyn filtrujemy przez gazę lub bibułkę filtracyjną, przelewamy do butelek (najlepiej z ciemnego szkła) i szczelnie zamykamy nakrętką lub korkiem. Odstawiamy aby dereniówka dojrzała w ciemnym i chłodnym miejscu przez min 6-10 miesięcy. Im dłużej nalewka dojrzewa tym jest smaczniejsza.

Nalewka wywodzi się ze staropolskiej tradycji i jest wyrabiana sposobem naszych przodków bez użycia urządzeń mechanicznych i jakichkolwiek konserwantów, barwników czy środków chemicznych. Doskonale umila zimowe wieczory, sprawdza się w leczeniu chorób układu pokarmowego i niedokrwistości. Jest również środkiem skutecznym na przeziębienie, grypie, zaburzenia przemiany materii, a także w choroby skóry.

1 komentarz:

 1. Tak to jest wspaniała nalewka ! Robiłem z soku z derenia [pochodzenia z Gruzji] ,można robić z suszonych owoców [do zdobycia w sklepie winiarskim k/Sieradza] W tym wypadku należy susz zalać syropem ,a sok dosłodzić i potraktować 70%viol alkoholem .Przy nalewce z soku trzeba kilka razy z dekantować i sączyć . Ja używam tylko SUSZONYCH OWOCÓW CZARNYCH JAGÓD.
  takie tam moje doświadczenia.

  OdpowiedzUsuń