niedziela, 30 października 2011

Przetwory z derenia.


POTRAWY Z DERENIA
Dereń jadalny nadaje się do robienia dżemów i konfitur, choć z powodu niskiej zawartości pektyny wymaga również dodatku innych bogatszych w ten składnik owoców.
Z owoców sporządza się soki, galaretki, nalewki (dereniówka), wina, dżemy, kandyzuje się je i suszy, doskonale komponują się z jabłkami, stanowią doskonały dodatek do ciast.
Przecier z derenia:
Oczyszczone owoce wrzucić do garnka z niewielką ilością wrzącej wody, zagotować. Następnie przetrzeć przez sito. Odrzucić skórki i pestki. Przecier nałożyć do słoików i pasteryzować. Przed użyciem słodzi się przecier. Stosuje się go leczniczo lub do ciast, pierożków, kremów...

Najpopularniejszym z  przetworów z derenia jest nalewka z derenia zwana dereniówką. O tym w oddzielnym poście.

Sok z derenia:


Przygotowujemy syrop 1 kg cukru i 1 litr wody. Do wrzącego syropu wrzucamy 1 kg oczyszczonych owoców. Zagotowujemy i odstawiamy. Następnego dnia przecedzamy sok przez sito, żeny oddzielić skórki i pestki. Dodatkowo gotujemy1 kg cukru i 1 Iitr wody, który następnie mieszamy z so­kiem dereniowym. Całość gotujemy jeszcze przez 10 minut do zgęstnienia soku.
Wystudzony wlewamy do butelek.



Konfitura z derenia:
Konfitura z derenia wymaga wyjątkowo dużo cukru. Warto ją przygotować dla wspaniałego wyglądu i smaku. Stare przepisy mówią, że potrzeba na 1 kg derenia aż 2 kg cukru, ale można zmniejszyć nieco te proporcje. Drylowanie derenia nie należy do przyjemnych, ale dobrze dojrzałe owoce łatwo odchodzą od pestki.
Do 2 kg cukru wlewa się 2 szklanki wody i gotuje się gęsty syrop. Gdy syrop ciągie się „do nitki” dodajemy owoce i odstawiamy do następnego dnia. Następnego dnia smaży się najpierw na ostrym ogniu, potem na wolnym ogniu aż owoce staną się przeźroczyste. Gorące owoce nakładamy do gorących, wyparrzonych słoików i szczelnie zamykamy.



Dżem dereniowy:
Na 1 kg derenia potrzeba 2 kg jabłek (antonówki, bo łatwo rozpadają się) i 1 kg cukru. Z owoców zrób przecier, zagęść do połowy, dodaj cukier, przesmaż do przejrzystości i nakładaj do wyparzonych słoików.
Można też smażyć w dżemie dereniowym jabłka nierozpadające się pokrojone w ćwiartki lub inne owoce (np. śliwki, morele...).
Każdy dżem czy konfitura z dodatkiem derenia będzie niezwykle smaczna i oryginalna.

Sposób wykonania:
Cukier zalać 300 ml wody i gotować do uzyskania syropu, wówczas włożyć do niego owoce i gotować ok. 5 min.
Po tym czasie zdjąć z ognia i odstawić na 3 godz.
Następnie smażyć konfitury jeszcze przez kilka minut.
Przełożyć do słoików, przykryć krążkami z pergaminu nasączonymi spirytusem i szczelnie zakręcić.
Ocet z derenia
Składniki:
1,5 kg owoców derenia, 1,5 litra wody, 0,20 kg miodu, 2 gałązki mięty.
Wykonanie:
Owoce rozgnieść, włożyć do 3- litrowego słoja i zalać przegotowaną, letnią wodą. Dodać miód i gałązki mięty. Zawiązać słój gazą i zostawić w temperaturze pokojowej na 2 – 3 miesiące. Następnie odcedzić ocet i przelać do butelek. Podawać do potraw zamiast octu winnego.

Dereń marynowany a’ la oliwki:

 

  • 500 g zielonych niedojrzałych (jeszcze twardych) owoców derenia
  • 300 ml wody
  • 300 ml octu
  • sól
  • 3 łyżeczki cukru
  • goździki
  • pieprzu
  • listki laurowe
Owoce myjemy, łączymy wszystkie składniki i doprowadzamy powoli do wrzenia. Gotujemy poniżej 1 minuty na wolnym ogniu ( przy dłuższym gotowaniu dereń się rozpadnie). Nakładamy do wyparzonych słoików i pasteryzujemy jeszcze przez 10 minut.

Dereń kiszony:

Dereń może być kiszony osobno lub w połączeniu z ogórkami. Do kiszenia należy wybierać owoce niedojrzałe, jeszcze lekko żółte, ale miękkie. Można je też pomieszać z owocami już czerwonymi, nie w pełni dojrzałymi.
Dereń kisi się dość długo, ok. 1,5 miesiąca.

7 komentarzy:

  1. Muszę wypróbować kilka przepisów z derenia. :-)

    OdpowiedzUsuń
  2. zaczyna dojrzewać........będzie dereniówka i może coś na słodko, konfitura albo dżem, zależy ile zdołam uzbierać. już szykuję koszyk

    OdpowiedzUsuń
  3. już 2 kg zalane w gąsiorku.a na krzakach jeszcze dużo zostało, chciałam podjechać na zbiory, a od rana leje......... Ale susza , może grzyby będą i i jeżyny nie zeschną na krzakach?

    OdpowiedzUsuń
  4. dziś zrywam owoce derenia, będzie pyszny dżemik i naleweczka na zimę ...

    OdpowiedzUsuń
  5. Deren zrywac?Deren sam musi opasc.

    OdpowiedzUsuń
  6. Robiliście konfiture z owoców derenia po nalewce? Czy procedura jest taka sama jak przy zwykłym dzemie?

    OdpowiedzUsuń