czwartek, 6 stycznia 2011

Wiosenna Nalewka sosnowa na grypę



Pożyteczne rośliny - Sosna!

W Polsce 7 na 10 drzew to sosna zwyczajna.
Zrób swoją własną nalewkę sosnową. Zawsze w maju  jest czas na piniobranie. Popędź wtedy  do lasu, póki młode pędy będą na sośnie i  nie są jeszcze bardzo duże. Pędy sosny nie mogą być dłuższe niż 10 cm. Poobcinaj je ostrożnie i ułóż w dużym słoju szklanym przesypując cukrem warstwa po warstwie. Pozostaw pędy zasypane cukrem pod pokrywką np. na parapecie, żeby pędy puściły sok. Jak rozpuści się cały cukier i powstanie syrop sosnowy, możesz go przechylić i zlać do butelek z wódką lub spirytusem wymieszaj aby uzyskać dobra konsystencje nalewki. I gotowe. Proporcje syropu sosnowego i alkoholu dobieraj do smaku. Pędy sosny działają przeciwbakteryjnie i wykrztuśnie a przy tym nalewka sosnowa jest niezwykle aromatyczna i smakowita. Doskonale smakuje w zimowe wieczory pita, albo raczej lizana z małego kieliszka do nalewek. Nalewkę sosnową trzymaj w apteczce, żeby nie było wątpliwości jakie jest jej przeznaczenie. Gdy zbliża się okres zachorowań na grypę będzie "jak znalazł". Nie będziesz się bać nawet wirusa H1N1.
Nalewka sosnowa nadaje się doskonale na prezent na imieniny, na Gwiazdkę, czy na Walentynki dla kogoś bliskiego. Odpowiednio podana może być wartościowym i niedrogim prezentem.
Kategoria: nalewki i wina

6 komentarzy:

  1. Ta nalewka rzeczywiście jest pyszna i zdrowa oczywiście pita w granicach rozsądku 1 kieliszek dziennie najlepiej na noc w porach roku od jesieni aż do wiosny,ponieważ jak wiadomo wtedy mamy osłabiony organizm.

    OdpowiedzUsuń
  2. Jest super nalewką. Każdy może ją z łatwością zrobić a efekt stosowania w porze grypowej pewny.W tym roku właśnie nazbierałam odrostów i ciąg dalszy jak w przepisie wyżej. Prezenty z nalewki też cieszą się dużą popularnością. Powodzenia.....

    OdpowiedzUsuń
  3. syrop na kaszel mozna kupic w aptece, po co namawiac ludzi do niszczenia lasu?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. sam se pij to badziewie z apteki, własne to własne w dodatku tanie i wiem co piję a ponadto nie nabijam komuś portwela , z tym lasem to przegiełeś

      Usuń
  4. wszystko ladnie ale autor chyba zapomnial dodac kilka waznych szczegułó ktore dla jaika sa bardzo istotne. Przedewszystkim zero informacji o proporcjach cuku i alkoholu juz nie wspomne o tym ze pedy trzeba umyc i osuszyc przed wlozeniem do sloja. Jak juz dodajemy przepis to starajmy sie zeby kazdy mogl z niego skorzystac, nei wszyscy sa jasnowidzami.

    OdpowiedzUsuń
  5. ja bym chętnie zrobiła syrop ale podobno w Polsce jest zakaz zrywania pędów z drzew iglastych - czy to prawda? Bo jeśli tak to gdzie ja mam sobie zbierać aby zrobić syrop - mam często problem z chrypką i przeziębieniem dodatkowo śpiewam , więc potrzebne mi anty przeziębieniowo grypowo w domku? Jak to jest u nas?

    OdpowiedzUsuń