sobota, 10 kwietnia 2010

Kapusta na zdrowie od dawna

Czy wiecie, że kapustę odkryto nawet w skamienielinach z epoki brązu? Już 2500 lat przed nasza erą nad Morzem Śródziemnym rosła dziko jako roślina wieloletnia na wysokiej łodydze. Po "udomowieniu" stała się smacznym i zdrowym warzywem.
Kapusta była skarbem dla wielu plemion Celtów, Germanów... Obecna była na stołach dworskich i chłopskich. Służyła zdrowiu na stole i w domowej apteczce (stosowana w formie okładów i kąpieli).Jako produkt spożywczy kapusta ma wiele zalet:
- łatwo przechowuje się w główkach,- łatwo przechowuje się całą zimę w postaci kiszonej kapusty,
- szybko się gotuje,
- zawiera bardzo dużo witaminy C - 25 dag świeżej kapusty zawiera dzienną dawkę witaminy C w formie bardzo ławo przyswajalnej,
- w zewnętrznych liściach zawiera też niewielkie ilości witamin z grupy B i witaminę A,
- działa odkażająco świeża i w postaci kiszonej, ponieważ zawiera dużo składników mineralnych takich jak wapń, żelazo, potas,
- obecny w liściach błonnik ułatwia prawidłowe funkcjonowanie układu pokarmowego,
- dla odchudzających się ma dużą wartość, ponieważ wywołuje uczucie sytości a jest niskokaloryczna,
- w suchej masie znajdują się cukry, dzięki czemu ma słodki smak i które ułatwiają kiszenie się kapusty,- dieta z kapustą dostarcza też odrobinę białka roślinnego i śladowe ilości roślinnych tłuszczów,
- lekko gorzkawy smak i charakterystyczny zapach przy gotowaniu pochodzi ze związków siarki zawartych w tzw. olejkach gorczycowych,
- surowe liście kapusty lekko zmiażdżone ułatwiają gojenie ran i uporczywych wrzodów,
- surowe liście stanowią także doskonałe lekarstwo na przedawkowanie alkoholu.

Zasady przygotowywania potraw z kapusty:
Przygotowując potrawy z kapusty powinniśmy zwrócić uwagę na to, żeby uchronić jak najwięcej wartości odżywczych a szczególnie witaminę C, która bardzo łatwo ulega utlenianiu.
1. Nie należy wyrzucać głąba, bo zawiera on najwięcej witaminy C i składników mineralnych. Głąb można utrzeć na tarce i dodać do surówki.
2. Nie należy wyrzucać zbyt wielu zewnętrznych liści.3. Soląc przedwcześnie sałatkę i odciskając sok ze zmiękczonej solą kapusty pozbawiamy sałatkę witaminy C.4. Surówkę z kapusty należy przygotować tuż przed spożyciem.
5. Pokrojona kapustę należ jak najszybciej skropić olejem, najlepiej pierwszym niskooksydacyjnym olejem lnianym GOLDEN LINUM .
Ten olej (nie tylko wyjątkowo smaczny) wzmocni smak, ułatwi wchłanianie witamin, dostarczy dużą dawkę kwasów Omega 3, których jest najbogatszym źródłem. Polanie olejem ( ew majonezem) odcina dostęp powietrza utleniającego witaminę C.
6. Kiszonej kapusty nie płuczemy przed gotowaniem.
7. Nie powinno się także obgotowywać kapusty dla usunięcia jej ostrego smaku, ponieważ wylewając wodę po obgotowaniu tracimy wiele witaminy C.
8. Aby pozbyć się przykrego zapachu podczas gotowania, należy gotować kapustę na ostrym ogniu przez 10 min bez pokrywki. Można też dodać do gotowania odrobinę mleka lub skórkę chleba, które wchłoną zapachy.
9. Jeśli już musimy odlać wywar z kapusty, to wykorzystajmy go do zupy.
10. Potrawy z kapusty nie powinny być wielokrotnie odgrzewane, bo tracą coraz więcej witaminy C. Do krojenia należy używać noży i tarek ze stali nierdzewnej.
Przykłady surówek:Surówka z kapusty, jabłek, ogórków kiszonych i cebuli z olejem.

Składniki :
30 dag kapusty, 1 jabłko, 1 ogórek kiszony, 1 cebula, 3-4 łyżki oleju lnianego GOLDEN LINUM, sól, cukier, pieprz, musztarda, zielona pietruszka lub szczypiorek, papryka, ew. pomidor.
Wykonanie:
Kapustę posiekać i skropić olejem. Jabłka, cebulę i pozostałe warzywa pokroić w kostkę, posiekać pietruszkę lub szczypiorek. Dodać pozostałe warzywa, wymieszać i posypać posiekaną pietruszką lub szczypiorkiem. Podawać bezpośrednio po przygotowaniu.Surówka wiosenna z kapusty z rzodkiewką i chrzanem
Składniki:
40 dag kapusty, pęczek rzodkiewek, 2 łyżki startego chrzanu, sól. cukier, pół szklanki majonezu, szczypiorek.
Wykonanie:
Kapustę posiekać, na kapustę wyłożyć majonez. Rzodkiewki wraz z przebranymi listkami posiekać na paseczki, wymieszać składniki, doprawić, posypać szczypiorkiem.

Szybki bigos
Składniki:
1 kg kapusty kiszonej, 1/2 kg łopatki wieprzowej, 20 dag kiełbasy podwędzanej, 20 dag suszonych śliwek bez pestek, 5 dag suszonych grzybów, zioła do bigosu: ziele angielskie, listek bobkowy, słodka papryka, gorczyca, kolendra, kminek, koper włoski, rozmaryn.
Wykonanie:
Kapustę wyłożyć do garnka, dolać szklankę wody, suszone grzyby i śliwki, gotować 40 nim. W tym czasie mięso pokroić w kostkę, obsmażyć na patelni, dodać do kapusty. Dodać liście laurowe i ziele angielskie. Gotować do miękkości mięsa i kapusty, wtedy również rozgotują się śliwki. Dodać pokrojoną w plasterki kiełbasę, potem pozostałe przyprawy do smaku. Gotować jeszcze ok 20- 30 min. Podawać na ciepło.

6 komentarzy:

  1. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

    OdpowiedzUsuń
  2. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

    OdpowiedzUsuń
  3. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

    OdpowiedzUsuń
  4. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

    OdpowiedzUsuń
  5. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

    OdpowiedzUsuń
  6. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

    OdpowiedzUsuń