sobota, 21 marca 2009

Jaką wodę pić


Kobiety powinny pić więcej płynów niż mężczyźni, szczególnie jeśli stosują dietę odchudzającą. Dotyczy to także osób cierpiących na zaparcia, spożywających zwiększone ilości błonnika, a także kobiet karmiących.

Dietetycy zalecają, aby dziennie wypijać co najmniej 2 litry płynów, w tym 1-1,5 litra wody mineralnej. Ułatwia ona trawienie, wspomaga przemianę materii, dostarcza wielu ważnych makroelementów i mikroelementów.

Trzeba pamiętać, że zbyt wysoka zawartość niektórych minerałów może być przyczyną ich kumulacji w wątrobie lub nerkach, a to z kolei sprzyja rozwojowi niektórych chorób. Na przykład zbyt wysoki poziom sodu bywa powodem nadciśnienia tętniczego i uszkodzenia nerek.

Dlatego do częstego spożycia najbezpieczniejsze są wody o średniej mineralizacji.
Większość dostępnych w sklepach zawiera 200-500 mg mikroelementów na litr wody. Można też kupić wody wysoko zmineralizowane, zawierające nawet do 4000 mg mikroelementów na litr. Te jednak nie zawsze i nie dla każdego są odpowiednie. Jeśli więc chcemy pić wody wysoko zmineralizowane, lepiej poradzić się lekarza.

Warto też, nim wybierzemy wodę, którą stale lub często mamy zamiar pić, zapoznać się ze składem i ilością minerałów, jakie zawiera dana marka.

Kto chce np. wzmocnić kości i ustrzec się próchnicy, niech wybiera wodę z fluorem i większymi ilościami wapnia. Wapń działa też korzystnie na procesy krzepnięcia krwi i pracę mięśnia sercowego. Wody z większą ilością magnezu polecane są osobom z zaburzeniami układu nerwowego, mającym trudności z zasypianiem. Tak więc nie każda zdrowa woda dla każdego jest zdrowa.

"Żyjmy dłużej" 6 (czerwiec) 1999

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz