wtorek, 31 marca 2009

Numer 1 na liście odchudzaczy w Ameryce Południowej

Pożyteczne rośliny - GUARANA
-->Nazwa "Guarana" pochodzi od plemienia Indian Guarani żyjącego w Brazylii. Guarana odgrywa znaczącą rolę w ich kulturze, ponieważ roślina ta jest uważana za magiczną, za lekarstwo na problemy jelitowe i sposób na odzyskanie sił.
Guarana daje dobrą kondycję i poprawia samopoczucie. Działa orzeźwiająco, przede wszystkim dzięki wysokiej zawartości naturalnej kofeiny. Zawiera do 6% kofeiny, czyli trzy razy więcej niż naturalna kawa. Uważa się, że jest to najsilniejszy, naturalnie występujący środek spożywczy, zawierający kofeinę. W przeciwieństwie do kawy jest mniej szkodliwa i dłużej działa. Działanie jej utrzymuje się do 6 godzin. Połączenie kofeiny z guaraną jest najlepszą kombinacją dla uprawiających każdą dyscyplinę sportową. Kofeina działa natychmiast, a guarana podtrzymuje dalsze jej działanie. Guarana podnosi wytrzymałość, dzięki czemu można dłużej trenować i spalić więcej tłuszczu. Podczas zmęczenia stosowana jest jako środek stymulujący. Odświeża przed wysiłkiem. Jest przydatna przy wysiłkach krótkich i beztlenowych. Przy wysiłkach długich i tlenowych zwiększa energię i oszczędza glikogen w wątrobie i mięśniach, dzięki spalaniu tkanki tłuszczowej. W czasie stosowania diety hamuje uczucie głodu. Guarana wspomaga efektywność i wydajność treningu, przeciwdziała fazie katabolicznej oraz przyspiesza regenerację mięśni po wysiłku fizycznym. Ulepsza czujność psychiczną, powoduje oddalenie zmęczenia, zwiększa wytrwałość i odporność fizyczną na dłużej niż kofeina z kawy. Ma zastosowanie w profilaktyce cellulitu wykazuje skutki lipolityczne i rozciągające. Przy zewnętrznym zastosowaniu działa przeciwko przetłuszczaniu i ubywaniu włosów. Posiada właściwości antyagregacyjne – podobnie jak Aspiryna. Obniża syntezę tromboksynów płytek krwi podczas doświadczeń w probówce. Godna uwagi jest również rola w walce przeciw negatywnym skutkom jakie wywołują wolne rodniki tlenowych i ochronie wyposażenia genetycznego komórki przed wpływami multigenowymi. Guarana to delikatny psycho stymulator, działa szybko, efektywnie, rewitalizuje ducha i ciało, dodaje energii. Guarana - substancje czynne i ich działanie:
Badania nad chemiczną strukturą guarany rozpoczęto już 1826 roku. Wtedy to von Matius wyizolował z guarany białą krystaliczną substancję znaną obecnie pod nazwą kofeiny. Głównymi substancjami czynnymi guarany są: kofeina, teobromina i teofilina które należą do grupy związków nazywanych metyloksantynami (alkaloidy). Substancje te występują również w kawie, herbacie, yerba mate, nasionach kakaowca czy rośliny cola i są dobrze znane jako związki stymulujące układ nerwowy. Opisując zawartą w guaranie kofeinę często używa się nazwy guaranina głównie po to aby utwierdzić odbiorcę w przekonaniu, że substancja, aktywna guarany jest związkiem bardziej naturalnym lub w jakiś sposób różniącym się od kofeiny. Nie jest to prawdą. Guaranina to kofeina. Jest to ta sama substancja, która występując w różnych roślinach otrzymuje też różne nazwy jak guaranina, mateina (yerba mate), teina (herbata). Doskonale działa także jako składnik kosmetyków.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz