środa, 18 marca 2009

Woda wokół Ciebie


Woda jest składnikiem wszystkich komórek naszego organizmu. Jest niezbędna we wszystkich procesach biologicznych, bierze udział we wchłanianiu pokarmów z jelit i w odżywianiu komórek. Podczas trawienia rozdrobnione pokarmy rozpuszczają się w wodzie i jako drobne cząstki przenikają przez ścianki jelit do krwi a stamtąd do komórek.
Zdrowa woda w organizmie jest regulatorem ciepła, pochłania jego nadwyżki i wydala je w czasie parowania przez skórę i drogami oddechowymi. Dorosły człowiek jest w stanie przeżyć bez jedzenia nawet miesiąc, lecz bez wody zaledwie kilka dni. Jej brak prowadzi do szybkiego odwodnienia organizmu - niedobór wody około 10% masy ciała powoduje brak wydolności fizycznej i psychicznej, a utrata 20% może doprowadzić do śmierci.
Dzienne zapotrzebowanie dorosłego człowieka wynosi średnio 2,5 litra wody, co oznacza wymianę w ciągu doby od 3% do 6% wody ustrojowej. Całość wody znajdującej się w naszym organizmie wymieniana jest w ciągu 20 dni. Dlatego takie ważne jest jaką wodę pijesz i jaka jest woda w kosmetykach , które stosujesz.. Ktoś powiedział, że jesteś tym, co zjesz, ja poprawię - jesteś tym, co wypijesz i tym czym się smarujesz.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz