czwartek, 26 marca 2009

Zdrowa skóra dzięki cytrynom


Cytryna - owoc, który zrobił karierę po roku 1720, kiedy stwierdzono skuteczność spożywania jej owoców w leczeniu szkorbutu – choroby groźnej zwłaszcza dla zdrowia marynarzy odbywających długie rejsy. W roku 1795 we flocie angielskiej wprowadzono dla każdego marynarza obowiązkową, 30 g, dzienną dawkę soku z cytryny, co rozwiązało problem szkorbutu wśród marynarz

Cytryna zwyczajna (cytryna właściwa, cytryna) Citrus limon (L.) Burm. – gatunek roślin z rodziny rutowatych (Rutaceae Juss.). Pochodzi z południowowschodnich Chin, lecz współcześnie nie występuje tam ani w stanie dzikim, ani nie jest tam hodowana. Prawdopodobnie powstała w wyniku skrzyżowania limy (Citrus aurantifolia syn. C. latifolia) z cytronem (Citrus medica). Choć częsty jest pogląd, że do Europy trafiła w XI wieku dzięki Arabom, pozostałości drzewek cytrynowych odkryto w Pompejach.

Limonki i cytryny są tak do siebie podobne, że traktujemy je jak produkty posiadające te same wartości odżywcze. Większość owoców cytrusowych (limonki, cytryny, grapefruity i pomarańcze) odgrywa dużą rolę w procesie utleniania. Jeśli chodzi o wartości pokarmowe to zawierają głównie witaminę C i wapń i właśnie przede wszystkim ze względu na te składniki są cenione, ponadto zawierają również witaminę PP. Soki owoców cytrusowych łagodzą i zapobiegają niestrawności na tle nerwicowym i przykremu zapachowi z ust, będącego skutkiem zaburzeń trawiennych. Aktorzy oraz ludzie biznesu dbają o świeży oddech, pijąc sok z limonek lub cytryn, posłodzony miodem i rozcieńczony wodą, przed lub pomiędzy posiłkami i przed snem.
Sok cytrynowy posiada również właściwości odkażające, leczy, jak również rozpuszcza, chore tkanki. Zmieszany z oliwą z oliwek lub olejem migdałowym jest doskonałym lekiem na egzemę, stosuje się go zarówno zewnętrznie, jak i wewnętrznie. W ciężkich przypadkach egzemy zaleca się dietę owocowa, z wyłączeniem produktów skrobiowych, z jednoczesnym stosowaniem doustnym oleju zmieszanego z sokiem z cytryny, a zewnętrznie sok z cytryny i świeżych owoców papai, stosowany co godzinę aż do skutku.
"Stopa atlety" ("athlete's foot") poddaje się szybko leczeniu za pomocą soku cytrynowego, zwłaszcza w połączeniu z sokiem ze świeżych owoców papai. Działanie rozpuszczające soku cytrynowego zostało udowodnione również w przypadku katarakty. Zakrapla się wówczas oko 3 razy dziennie mieszanką soku cytrynowego zmieszanego w równej ilości z wodą destylowaną.
W przypadku, gdy zawiodły już wszystkie inne środki, doskonałe rezultaty uzyskuje się dzięki wcieraniu soku cytrynowego zmieszanego z solą kuchenna w dziąsła. Oczyszcza to również i wybiela zęby. Zanokcicę (infekcja ropna w okolicy paznokcia lub nasady palców) można wyleczyć, jeśli przez całą noc będziemy trzymać palec w połówce cytryny (rano oczywiście należy palec oczyścić).
Róża uważana za bardzo zaraźliwą chorobę skóry, poddaje się łatwo leczeniu kompresami z soku cytrynowego i w ten sposób może być leczona, nawet gdy zawiodły wszystkie inne środki.
Na zmarszczki wokół oczu najlepsza jest mieszanka soku cytrynowego i oliwy z oliwek lub migdałów, którą wmasowuje się delikatnie, zaczynając od zewnętrznego kącika oka w kierunku nosa oraz od tego samego kącika oka, ale dalej pionowo do góry. Ten sam specyfik może być używany do pielęgnacji skóry głowy i leczenia jej stanów zapalnych.
Na utrzymanie stawów i stóp w dobrej kondycji, zwłaszcza w przypadku tancerzy i artystów , nie ma nic lepszego od nacierania ich oliwa i sokiem cytrynowym w rożnych proporcjach.
Dla zmniejszenia opuchlizny, obrzęku czy to gardła, czy też piersi, stosuje się okłady z soku cytrynowego, który dla tego celu miesza się w równej ilości z zimną wodą.
Cytryna jest produktem bardzo cennym w kosmetykach, sok stosuje się do płukania włosów, do zmniejszania porów, rozjaśniania i zmiękczania skory. Jest pomocny przy usuwaniu zapachów z rąk, np. zapachu czosnku czy cebuli, i przy usuwaniu zabarwień spowodowanych np. przez owoce. Wystarczy wytrzeć ręce miąższem cytryny.
Miąższu z cytryny można użyć jako okładu na czyraki, ropnie, wysypki skórne. Jednocześnie należy doustnie stosować sok z cytryny z oliwa.
W higienie intymnej kobiet oraz w przypadku obfitych upławów, ulgę przyniesie sok cytrynowy zmieszany z wodą w pożądanych proporcjach.
Środek odstraszający owady - w skórkę dojrzałej cytryny należy wbić goździki; tak przygotowane owoce wkładamy do szaf i kieszeni ubrań. Wyschną, pozostawiając przyjemny zapach i zapobiegną zalęgnięciu się owadów.
Powyższe informacje zaczerpnięte zostały z artykułu Dr Randolph Stone z "Health Building"
Zdrowy Badyl polecaBrak komentarzy:

Prześlij komentarz