czwartek, 6 stycznia 2011

Postanowienia noworoczne

Postanowienia noworoczne – lubimy je, bo mamy poczucie, że zaczyna się nowy okres w naszym życiu i chcemy go dobrze rozpocząć.
Mimo że bardzo często już po kilku tygodniach od podjęcia postanowień wracamy do starych przyzwyczajeń, które uniemożliwiają realizację postanowień noworocznych, to w kolejnym Nowym Roku z nadzieją wytyczamy nowe postanowienia.

Po co dokonujemy postanowień noworocznych?
Wytyczanie celi jest elementem naszej natury, czy osiągamy je, czy też nie stanowią cząstkę nas samych.
Viktor Frankl w książce „Poszukiwanie sensu” opisał ekstremalną sytuację życia w obozie koncentracyjnym podczas II wojny światowej. Z jego wyliczeń wynika, że obóz przeżyła co 28-ma osoba. Dociekał dlaczego jedni przetrwali a inni nie. Ze swoich badań wyciągnął bardzo ciekawy wniosek: wcale nie siła, dobre zdrowie, czy lepsze odżywianie się było powodem przetrwania. Ci, którzy przeżyli uważali, że mają po co żyć. Mieli cele. Postanowili, że istnieje coś do czego dążą, dlatego trudy obozu traktowali jak sytuację, którą trzeba pokonać i pokonali ją. Sam autor miał głębokie postanowienie, że chce zobaczyć twarz swojej kochanej żony. Inni mieli inne cele, ważne że je mieli.
Nie martwmy się więc, że nie realizujemy wszystkich postanowień noworocznych. Sam fakt, że je czynimy zapewnia nam określone życiowe doświadczenia.

"Żaden statek nie podniesie kotwicy i nie rozwinie żagli, jeśli nie ma określonego miejsca przeznaczenia." - Og Mandino

RÓWNANIE Z JEDNĄ NIEWIADOMĄ (?)
Jeśli Kasia Kowalska myśląc o postanowieniu noworocznym schudnięcia do Wielkiej Nocy 25 kg nie podejmowała go, nie zbierała żadnych doświadczeń, myślała tylko o porażce. Gdyby podjęła wyzwanie i nie osiągnęła go z pewnością byłoby lepiej, bo zdobyłaby jakieś doświadczenie. Dla ludzi sukcesu nawet niezrealizowane postanowienia stanowią, ich zdaniem, konieczne do osiągnięcia sukcesu doświadczenie. Dążąc do celu uczymy się, zmieniamy się, doskonalimy. Może nawet to jest ważniejsze od tego, czy osiągniemy cel. Historia ewolucji pokazuje, że nie toczy się ona po linii prostej. Zanim powstanie nowy gatunek tworzą się ogniwa pośrednie.

Postanowienia noworoczne czy postanowienia w każdym innym dniu roku - nie brak historii znanych ludzi, które potwierdzają to samo:
  • ABRAHAM LINCOLN – pierwszy raz zbankrutował mając 22 lata, rok później pierwszy raz przegrał wybory, w kolejnym roku ponownie zbankrutował, w wieku 27 lat przeżył załamanie nerwowe, wybory do Kongresu przegrywał kolejno w wieku 34, 37 i 39 lat, z kolei 9 lat później przegrał wybory do Senatu, jeszcze rok później przegrał w wyborach na wiceprezydenta i po kolejnych 2 latach znów przegrał w wyborach do Senatu. Dopiero w wieku 52 lat został Prezydentem Stanów Zjednoczonych.
  • DEMOSTENES – sławny starożytny mówca, który zanim stał się mówcą miał poważną wadę wymowy. Ćwiczył wymowę wkładając do ust kamienie. W końcu stał się prawdziwym mówcą i nikt nie wierzył, że kiedyś nie mógł wyraźnie mówić.
  • NAPOLEON BONAPARTE, mimo małego wzrostu (a może właśnie dlatego) został wodzem i podbił całą Europę.
  • WINSTON CHURCHILL – jako student miał wadę wymowy, pochodził z ubogiej rodziny a mimo to został jednym z najbardziej inspirujących mówców świata, zdobył literacką Nagrodę Nobla i należał do największych przywódców świata.

Dlaczego im się udało spełnienie postanowienia noworocznego a mi się nie udaje?
Czy inni mają więcej szczęścia w spełnianiu postanowień noworocznych niż ja?
"W konfrontacji strumienia ze skałą, strumień zawsze wygrywa - nie przez swoją siłę, ale przez wytrwałość." - Budda
Isaac Newton, angielski fizyk i matematyk formułując trzecią zasadę dynamiki udowodnił, że „Jeśli ciało A działa na ciało B siłą F (akcja), to ciało B działa na ciało A siłą (reakcja) o takiej samej wartości i kierunku, lecz o przeciwnym zwrocie.” Czyli każda akcja wywołuje odpowiednią reakcję. Dotyczy ona wszystkiego co nas otacza, w tym naszych własnych poczynań. Jeśli zasiejemy na naszym polu zboże, na pewno nie wyrośnie rzepak.
Tak więc, osiągamy w życiu tyle ile w nie wkładamy. Jeśli powiemy sobie w Nowy Rok, nic mi się nie udaje, to na 100% nic się nie uda. Gdy podejmiemy ważne dla nas postanowienia, nawet jeśli nie osiągniemy ich od razu, przybliżymy się do nich.

Zobacz zebrane złote myśli o postanowieniach nie tylko noworocznych.
"Poddający się - nigdy nie wygrywa, a wygrywający - nigdy się nie poddaje." - Napleon Hill

"Zacznij tam gdzie jesteś, użyj tego co masz, zrób co możesz" - Arthur Ashe

"Najpewniejszą drogą do sukcesu jest zawsze próbowanie po prostu jeden, następny raz.” - Thomas Edison

Sposobem na zaczęcie jest skończenie mówienia i podjęcie działania.” - Walt Disney

Ceną doskonałości jest dyscyplina. Kosztem miernoty - rozczarowanie." William Arthur Ward

Jeśli nie ustalasz celów dla siebie, jesteś skazany na pracowanie przy osiąganiu celów kogoś innego.”- Brian Tracy
"W konfrontacji strumienia ze skałą, strumień zawsze wygrywa - nie przez swoją siłę, ale przez wytrwałość." - Budda

Gdy możesz zdobyć wszystko czego pragniesz, wypowiadając kilka słów, cel nie ma znaczenia, liczy się tylko podróż. - Christopher Paolini

Na koniec zajrzyj tu żeby zapewnić sobie spełnienie postanowień noworocznych:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz