niedziela, 16 sierpnia 2009

Dobra, sierpniowa wiśniówka na zimowe wieczory

Nalewka z wiśni

Wiśnie już mocno dojrzałe, kompoty i dżemy porobione, pora pomyśleć o nalewce z wiśni, którą w zimowe wieczory z przyjemnością będziemy sączyć na tarasie. Jej niepowtarzalny smak nie da się z niczym porównać. Rozpływa się w ustach wiśniowa słodyczą wzmocniona przez alkohol i wykwintne dodatki. Zdradzę Wam tajemnice najlepszej na świecie nalewki. Zróbcie ją sami i nie mówcie nikomu jaki zastosowaliście przepis.
Składniki potrzebne do nalewki wiśniowej:
na 5 kg owoców:
2-2,5 kg cukru,
2 l spirytusu (niektórzy dają brendy i rum, ale ja robię inaczej,
przyprawy: pestki z wiśni, goździki, laska wanilii, sok z cytryny.

PRZEPIS prosty jak drut.
Jeśli czytaliście moje poprzednie przepisy na nalewki, to ten przepis będzie podobny. Na początek przygotujcie kuchnię do drylowania wiśni. Wszystko będzie opryskane sokiem.
Wydrylujcie wiśnie nie zbyt dokładnie. Dostępne w sklepach drylownice przepuszczają ok. 1/3 pestek i tak powinno być. Wiśnie na nalewkę układajcie w słojach przesypując warstwami cukrem. Na koniec więcej cukru aby dokładnie przykryć owoce. Odstawcie na 2 tyg. Jeśli będzie bardzo gorąco, to mimo cukru wiśnie mogą odrobinę sfermentować. Trzeba obserwować wiśnie w słojach. Jeśli tak się stanie, to wcześniej niż po 2 tyg należy zalać je alkoholem. Jak będą tylko trochę sfermentowane to nawet doda im smaczku.
Normalnie po 2 tyg. zlewamy sok, owoce zalewamy spirytusem i odstawiamy. Sok również zalewamy spirytusem i odstawiamy na 2-3 tyg doprawiając w międzyczasie goździkami i wanilią.
Po 2 tyg zlewamy zalewę z wiśni i dolewamy do zalanego soku. Przyprawiamy do smaku, teraz także sokiem z cytryny (broń boże kwaskiem cytrynowym). Niech jeszcze postoi 3 tygodnie i można rozlać do butelek, żeby zimą wyjmować z piwnicy po jednej butelce.
A jeszcze wiśnie!
Nie udało mi się nigdy przechować ich przez zimę. Znikały błyskawicznie zaraz po zlaniu nalewki. Może macie na to jakiś patent.
Za to znalazłam świetny patent jak podać nalewkę w prezencie komuś kogo bardzo lubicie. Prezent na Walentynki będzie wartościowy i niedrogi.
Kategoria: nalewki i wina

2 komentarze:

  1. świetny przepis, z pewnością skorzystam :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Obiecuję jeszcze więcej ciekawych przepisów, zaglądaj.

    OdpowiedzUsuń