wtorek, 24 marca 2009

Która woda jest zdrowa

Zdrowe, zdrowsze, najzdrowsze - zdrowa woda

Woda mineralna powinna zawierać w litrze co najmniej 200 miligramów tzw. składników stałych. Wśród nich znajdują się m.in.: sód, potas, wapń i magnez.

Wody dzieli się na lecznicze (uznane za takie przez ministra zdrowia), uzdrowiskowe (wydobywane w uzdrowiskach) i stołowe.

Woda stołowa może pochodzić ze źródeł naturalnych - i ta nie jest sztucznie wzbogacana - albo może to być woda destylowana uzupełniana solami mineralnymi przez producenta.

Wody uzdrowiskowe zawierają zwykle aż ok. tysiąca różnych pierwiastków - w sumie nawet do 1000 mg różnych składników mineralnych w litrze. Można je pić w dowolnej ilości.

I pobudza, i hamuje


Najprostszy podział, jaki można zastosować, to podział na wody gazowane i niegazowane. Od dawna już trwa spór na temat tego, które z nich są zdrowsze. Pomimo że zdania są podzielone, producenci twierdzą, że coraz częściej Polacy sięgają po wody bez zawartości dwutlenku węgla.

Nasycenie wody CO2 zmienia jej smak na lekko cierpki. Obecność dwutlenku węgla wpływa hamująco na rozwój bakterii - dlatego woda gazowana ma zwykle dłuższy termin przydatności do spożycia. Wpływa ona również pobudzająco na przemianę materii, zwiększa apetyt. Dietetycy nie polecają jej osobom na diecie oraz cierpiącym na chorobę wrzodową. Wodę, która zawiera dużą ilość gazu (4-5 mg dwutlenku węgla w litrze, podczas kiedy niskogazowane mają ok. 2,5 mg na litr), należy ostrożnie podawać dzieciom. Wody gazowane bardzo skutecznie gaszą pragnienie, łatwiej rozpuszczają się w nich sole mineralne (np. wapń i magnez). Sprawiają również, że organizm lepiej przyswaja wszelkie rozpuszczone w nich substancje.

Z kolei wodę niegazowaną powinny wybrać osoby z nadkwasotą i ze skłonnościami do wzdęć oraz z zaburzeniami czynności serca.

Głęboko spod ziemi
Jednym z argumentów w walce o klienta jest umieszczana przez większość producentów na etykiecie informacja o tym, skąd czerpana jest woda używana do produkcji. I tak np. Evita pochodzi ze studni głębinowej w okolicach Biskupca. Mazowszanka czerpie ze źródła oligoceńskiego położonego na głębokości 270 m. Woda do produkcji Żywca Zdroju ciągnięta jest ze źródła szczelinowego w Żywieckim Parku Krajobrazowym. Źródło wody Morawa znajduje się na głębokości 170 m w rezerwacie leśnym górskiego masywu Jesenik. Z kolei Aqua Minerale pochodzi ze źródła oligoceńskiego w Pniewach koło Tarczyna. Aretuza - z 253-metrowej studni oligoceńskiej w Opaczy. Nata to woda plejstoceńska wydobywana w rejonie Kaszubskiego Parku Narodowego. 180 metrów pod ziemią w Kazimierskim Parku Krajobrazowym płynie Nałęczowianka.
MultiVita czerpana jest z kilkunastu źródeł w Tyliczu, w Popradzkim Parku Krajobrazowym. Z regionu Jury Krakowsko-Częstochowskiej czerpie się wodę Dobrawa. Woda do produkcji Wielkopolanki wydobywana jest w Poznańskim Parku Krajobrazowym.

Wodę czerpaną z podziemnego źródła przed rozlaniem do butelek trzeba uzdatnić, np. zmniejszając w niej zawartość żelaza.

informacja pochodzi z: http://serwisy.gazeta.pl/zdrowie/1,51220,961675.html?as=1&ias=2&startsz=x

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz